OLEJ Z ROKITNIKA

 

 

 

rokitnik_olej_01b_256

Z SERCA SYBERII – DO TWOJEGO SERCA

 

Znany w Akademii Nauk Rosji od 1784 r., rosnący w surowym klimacie Syberii rokitnik jest prawdziwą bombą witamin naturalnych ( A, E, C, B)

Olej z Rokitnika 190 SWIT  jest produktem najlepszej jakości pod względem zawartości naturalnych karotenoidów, gdyż zawiera ich nie mniej, niż 190 mg% (aktualna partia oleju z Syberii zawiera 205 mg%). Pozyskiwany jest metodami tradycyjnymi z owoców i liści rokitnika rosnącego na krystalicznie czystych, ekologicznie nieskażonych obszarach Syberii.

 

 

 JAK ODRÓŻNIĆ DOBRY OLEJ OD MAŁOWARTOŚCIOWEGO?

 Zawsze sprawdzaj na opakowaniu zawartość karotenoidów! Zawartość naturalnych karotenoidów w ilości większej, niż 190 mg/% świadczy o bardzo wysokiej jakości oleju z rokitnika (olej z Rokitnika 190 SWIT zawiera 200-210 mg/% karotenoidów w zależności od partii dostawy).   Olej, zawierający mniej niż 190 mg/% karotenoidów, może być używany  jako kosmetyk.

1. Ciemny kolor oleju świadczy o wysokiej zawartości karotenoidów.

2. Na opakowaniu lub ulotce powinna być wyszczególniona zawartość karotenoidów.

3. Ciemne szklane opakowanie z odpowiednim oznakowaniem świadczy o oryginalnym pochodzeniu oleju (z czystych obszarów Syberii).

4. Produkt najwyższej jakości (o czym świadczy zawartość karotenoidów > 190 mg/%), dostarczony z SYBERII, nie może być tani. Podejrzanie niska cena produktu świadczy, że olej z rokitnika nie jest oryginalny lub jest rozcieńczony innymi olejami. Więcej o jakości oleju czytaj na dole artykułu w „BAJKI O OLEJU Z ROKITNIKA”. 

 5. Aby poznać jakość oleju w domowych warunkach postaw na dłuższy czas (tydzień lub więcej) otwarty olej na słońcu. Prawdziwy olej powoli będzie zmieniać kolor na jaśniejszy. Podróbka będzie szybko zmieniać kolor i w końcu będzie prawie przezroczysta. Na foto poniżej po prawej stronie – podrobiony olej z rokitnika. Z czasem olej z rokitnika 190 SWIT stał jaśniejszy, lecz wciąż zawiera karotenoidy (prowitaminę A) ponieważ posiada barwą pomarańczową. Aby zatrzymać utratę karotenoidów (nasycony kolor) nie należy trzymać olej na słońcu. Dlatego olej z Rokitnika 190 SWIT posiada potrójne opakowanie, które ma długo chronić wysoką pierwotną jakość oleju.

 

 

 

STOSOWANIE OLEJU Z ROKITNIKA

W Rosji olej ten jest szczególnie ceniony. Leczy się nim wiele schorzeń.

Literatura fachowa zaleca stosować go przy porażeniach (rany) oraz oparzeniach skóry (słonecznych UV, popromiennych), uszkodzeniach śluzówki (żołądka, dwunastnicy, jelita grubego, nosa), polipach, stanach zapalnych śluzówki pochwy, nadżerkach szyjki macicy, w chorobie wrzodowej, przy miażdżycy i w chorobach serca, w leczeniu chorób skóry (takich jak łuszczyca, łupież i in.), odleżyn, przy awitaminozach, chorobach zatok, oczu (stany zapalne spojówki, słaby wzrok), a także jako środek przeciwnowotworowy, bakteriobójczy i na porost włosów.

Przy leczeniu oparzeń pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia zaleca się np. smarowanie olejem poparzonych miejsc 2–5 razy dziennie lub przykładanie nasączonej nim gazy.

Regenerujące działanie oleju z rokitnika potwierdzają badania kliniczne w zakresie leczenia ran pooperacyjnych, uszkodzeń i pełzających wrzodów rogówki oka, jaglicy, zapalenia spojówki, oparzenia powiek i innych chorób oka.

Jest on wysoce skuteczny w leczeniu chorób języka, procesach troficznych w tkankach języka (glossalgia), krtani, gardła i przełyku.

Stosowany jest w leczeniu arteriosklerozy w ramach diety leczniczej (15 mg 3 razy dziennie). Pomaga przy zawrotach głowy, reguluje ciśnienie krwi.

Poprawia wymianę lipidową i reguluje poziom cholesterolu. Pozytywnie działa na krew, która jest odbiciem stanu procesów redukcji i utleniania w wątrobie. Wyniki badań wskazują, że prowitamina A (beta-karoten) zawarta w tym oleju zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów (Ziemlański, Budzyńska-Topolowska, 1993).

Regenerujące właściwości oleju z rokitnika przy odmrożeniach uzyskały potwierdzenie nie tylko w naukowych badaniach, lecz także w wielowiekowej praktyce ludowej (wiadomo, że mróz sięgający 50 °C nie jest rzadkością na Syberii).

Na foto poniżej: głęboka rana (krew – foto po lewej) smarowana co 3 godziny olejem z Rokitnika 190 SWIT, na drugi dzień została prawie zagojona.

 

 

 

W STAROŻYTNEJ GRECJI

rokitnik znany był przede wszystkim, jako środek leczniczy dla koni. Bardziej trafną nazwę, niż ta, którą nadał mu lud, wymyślić trudno. W tradycji ludowej wykorzystywano jego liście i młode pędy, od których konie szybko przybywały na wadze, a ich sierść lśniła. Stąd jego nazwa łacińska Hippophae rhamnoides, pochodząca od greckich słów: hippos – koń i phos – błyszczeć, lśnić. W indyjskiej medycynie rokitnik nosił nazwę dar-bu . W tybetańskim traktacie o medycynie  „Błękitny Beryl”  można spotkać rokitnik pod nazwą tarwy. Jego owoce i pestki wykorzystywano w celach leczniczych w chorobach płuc, krwi oraz w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Rokitnik należy do rodziny Elaeagnaceae (oliwkowatych). Występuje w stanie naturalnym na Syberii, Kaukazie, na niektórych obszarach Europy (w Anglii, Szwecji, Norwegii, w Alpach, częściowo na Bałkanach), w Azji, Turcji, w Północnym Iranie, Afganistanie, Mongolii, Chinach. Jest to krzew lub drzewo o wysokości do 4–6 m. Roślina ta zapylana jest pyłkami przenoszonymi przez wiatr, dlatego nie posiada ani zapachu ani jaskrawych kwiatów dla przyciągnięcia owadów. Kwitnie w kwietniu przed pojawieniem się liści. Liście ma prawie siedzące, lancetowate, osadzone skrętolegle, o długości do 8 cm i szerokości ok. 1 cm. Są one od góry szaro-ciemnozielone, od spodu zaś pokryte srebrzystymi, tarczowatymi włoskami. Kwiaty są drobne, rozdzielnopłciowe, zielonawo-brunatne. Owoce mają kształt owalnej jagody (pestki) żółto-pomarańczowo-brzoskwiniowego koloru, o smaku od kwaśnego do kwaśno-słodkiego. Osadzone są bardzo gęsto na krótkich szypułkach. Dojrzewają od sierpnia do października, mogą pozostawać na gałęziach nawet jesienią i zimą. Same gałęzie pokryte są długimi kolcami, chociaż w chwili obecnej wyhodowano już gatunki bez  kolców. Rokitnik jest rośliną rozdzielnopłciową.

 

 

 

SELEKCJA ROKITNIKA

 

Selekcja rokitnika

Przez pierwsze 4-5 lat z trudem można odróżnić roślinę męską od żeńskiej. Jedynym znakiem różniącym je są pączki. Męskie podobne są do szyszki sosnyżeńskie natomiast do skrzydełek chrząszcza. Do uzyskania obfitych plonów wystarczy jedno męskie drzewo na pięć żeńskich. W latach 1934–35 naukowiec selekcjoner M. A. Lisowienko  wyhodował (z zarośli nad rzeką Katuń na Ałtaju) nową odmianę rokitnika – „Dar Katuni”, prawie pozbawioną kolców.  Naukowcy od tej pory selekcjonują nowe odmiany tej rośliny, które różnią się wielkością owoców („Szczerbinka 1” z masą owocu do 0,7 g), zawartością oleju („Maslicznaja”), brakiem kolców („Nowość Ałtaju”, „Szczerbinka 1”). W 1981 roku 10 naukowcom z Naukowo-Badawczego Instytutu Sadownictwa na Syberii im. M. A. Lisowienko przyznano Nagrodę Państwową (Gosudarstwiennaj Premija).   W Rosji Naukowe Gospodarstwa Rolne, Instytuty Naukowo-Badawcze oraz szkółki hodują i sprzedają ok. 2 mln. sadzonek rokitnika rocznie. Niestety, w Polsce rokitnik jest hodowany nie z uwagi na jego szerokie, efektywne działanie terapeutyczne, lecz jako roślina ozdobna. Jest to zrozumiałe, ponieważ w naszym kraju nie ma tak wielkich i czystych obszarów jak na Syberii (olbrzymie tereny lasów z rokitnika znajdują się na Ałtaju) oraz  instytutów badawczych, zajmujących się tą rośliną. Brak zainteresowania  surowcami naturalnymi wynika również, moim zdaniem, z tego, że w Polsce nie przywiązuje się dostatecznej wagi do tysiącletniej wiedzy (jak na Wschodzie), dlatego nie ma tradycji stosowania roślin w metodach uzdrawiania i upiększania człowieka. Na foto – po lewej – rokitnik zwyczajny, po prawej – selekcja Instytuty Naukowo-Badawczego na Syberii. 

 

 

 

 SKŁAD ROKITNIKA

Rokitnik przoduje wśród roślin pod względem zawartości biologicznie czynnych substancji. Zawiera: betakaroten (prowitaminę A), tokoferole (witaminę E), witaminy C i K, z grupy B, P (witamina P jest mieszaniną flawonoidów – najbardziej znanymi są rutyna, kwercetyna, hesperydyna), kwas foliowy (bardzo ważny dla zdrowia przyszłych dzieci), palmitynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy i in., luteinę, garbniki, cukry, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, nikotynowy i in.), makroelementy (Na, Mg, Si, Fe, Al, Zn, Ca) oraz mikroelementy (Ni, Mo, Mn, Cu, Sn, V) i inne składniki.

Skład chemiczny owoców jest dość złożony. Owoce i nasiona zawierają od 8 do 13,1 % tłustego oleju. W owocach stwierdzono antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy (do 1 %), sterydy (do 2 %), kwasy organiczne, węglowodany, garbniki. Ze względu na kwas foliowy olej z rokitnika przyjmowany przed i w trakcie ciąży zmniejsza o 70 % ryzyko ciężkich wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa przyszłego dziecka.

W owocach rokitnika (w gatunkach ałtajskich) i otrzymywanym z niego oleju znajdują się duże ilości prowitaminy A (karotenoidy) – do 280 mg/%. Naukowcy udowodnili, że dzięki połączeniu naturalnego betakarotenu (prowitaminy A) z naturalną witaminą E i C nie zmienia się skład witamin w owocach i oleju przez dłuższy czas oraz nie powstają w nim wolne rodniki. Jest to bardzo cenne ze względu na fizjologiczne właściwości oleju. Natomiast związek syntetycznych witamin A + E jest szkodliwy dla zdrowia tak samo jak i syntetyczny beta-karoten! Naturalna prowitamina A (beta-karoten) poprawia szczególnie stan skóry i błon śluzowych. Niezbędna jest do prawidłowego ich rozwoju oraz pełnienia przez skórę funkcji ochronnych i wydzielniczych.

Zawartość witaminy C w oleju z rokitnika jest niezwykle wysoka – do 250 mg/%. W owocach ałtajskich odmian 200–807 mg/% (Malewa T. W. 1982), natomiast w odmianach chińskich – do 1400 mg/% (Daems W. F. 1969). Bardzo ważne jest to, że – pomimo upływu czasu – poziom jej prawie nie ulega zmianie. Dzieje się tak, gdyż rokitnik nie zawiera specyficznego enzymu – askorbinazy, niszczącego witaminę C. Dzięki temu owoce (świeże, mrożone, suszone), olej i wyroby z rokitnika („żywe” konfitury, kremy, maseczki, odżywki) nawet przez dłuższy czas nie tracą swoich wartości. Wiadomo, że naturalna witamina C jest niezbędna w procesach utlenienia i redukcji. Od jej poziomu w naszym organizmie zależy pojawienie się, istnienie oraz przebieg wielu schorzeń.

Owoce rokitnika zawierają do 0,1 mg/%  witaminy B1. Zawartość witaminy B2 – do 0,27 mg/% (Daems W. F. 1969).  Zawartość witaminy PP (B3) w owocach dochodzi do 0,16–1,59 mg/% (Szyszkina E. E. i aut. 1985). 100 g owoców rokitnika pokrywa dobowe zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Jest ona niezbędna do normalnego funkcjonowania naczyń włosowatych i regulacji ciśnienia krwi. Witamina B3 w owocach bardzo dobrze się przechowuje. Nawet w owocach zamrożonych jej zawartość po rozmrożeniu nie zmienia się. Zawartość witaminy Bс– 0,15mg/% (Tribuńska A. J. oraz aut. 1970).

Zawartość witaminy P (flawonoid  kwercetyna) w owocach dochodzi do 210,3–788,6 mg% (Szapiro D. K. 1980).  Wpływa na funkcjonowanie naczyń włosowatych, regulację ciśnienia krwi i in. W owocach zamrożonych jej zawartość prawie nie zmienia się po rozmrożeniu.

Rokitnik ma najwyższą ze wszystkich  roślin zawartość witaminy K – od 0,9 do 1,5 mg% (Tribuńska A. J. oraz aut. 1970) Reguluje ona krzepnięcie krwi, normalizuje wytwarzanie żółci przy żółtaczce, sprzyja hamowaniu krwotoków w chorobie wrzodowej żołądka i w stanach pooperacyjnych.

Owoce  rokitnika zawierają od 12 do 65 mg/% witaminy E (Erszowa I. W. 2003). Zapobiega ona sklerozie naczyń krwionośnych i dystrofii mięśni, chroni organizm przed zmianami zanikowymi, zwyrodnieniowymi, zakrzepowymi i skurczowymi, wspomaga procesy reprodukcji i przedłuża życie człowieka. Jeśli chodzi o zawartość witaminy E, rokitnik zajmuje pierwsze miejsce wśród roślin jagodowych.

 

 

 

SYNTETYCZNY BETA-KAROTEN

Rokitnik jest bogaty w substancje czynne, najwięcej zawiera naturalnego BETA-KAROTENU (PROWITAMINA  A). Olej Z Rokitnika 190 SWIT zawiera największą na rynku ilość (205 mg/%) karotenoidów.  Natomiast Syntetyczny beta-karoten jest szkodliwy dla organizmu, ponieważ występuje w czystej formie bez naturalnych składników wspomagających.

Bardzo ważne jest to, że naturalne elementy składu rokitnika, które połączyła ze sobą sama NATURA, nie tworzą związków antagonistycznych, w przeciwieństwie do niektórych sztucznych substancji,  w których konkurują ze sobą m.in. Mg i Ca, P, Cr, Mn, F, Zn lub Ca i P, B, Fe; a syntetyczna witamina C zmniejsza wchłanianie żelaza o 40 %.

W syberyjskim oleju z rokitnika naturalny beta-karoten obecny jest razem z innymi karotenoidami (takimi jak: alfa-karoten, luteina, zeaksantyna – karotenoid znajdujący się w siatkówce oka) i innymi związkami wspomagającymi, które tylko łącznie mają działanie lecznicze.

Syntetyczny beta-karoten lub syntetyczne witaminy A, E, C nie spełniają swej funkcji, ponieważ występują w czystej formie. Z tego powodu nie współdziałają ze wspomagającymi składnikami występującymi tylko w naturalnych roślinach. Właśnie niezbędne naturalne składniki wspomagające przynoszą skuteczne pozytywne rezultaty oraz umożliwiają przyswajalność naturalnych suplementów diety.

Syntetyczne suplementy diety nie zawierają wszystkich niezbędnych towarzyszących składników występujących w przyrodzie, lecz tylko – pojedyncze syntetyczne witaminy oraz chemiczne składniki mineralne, które często tworzą związki antagonistyczne, szkodliwe dla zdrowia. Nigdy nie zastąpią one prawidłowej diety oraz naturalnych składników odżywczych znajdujących się wyłącznie w naturalnych suplementach diety. Tylko Natura może dać nam najlepszy produkt!

 

 

SUPLEMENT DIETY OLEJ Z ROKITNIKA 190 SWIT

SKŁAD:

1. Karotenoidy (naturalne barwniki).
– istotnym z nich jest beta-karoten (prowitamina A) – substancja, z której organizm może syntezować witaminę A, która wspólnie z naturalną witaminą E i C opóźnia procesy starzenia;
– są prekursorami barwników wzrokowych ludzi i zwierząt, odgrywają bardzo ważną rolę w procesie widzenia, szczególnie dla osób po 40 roku życia narażonych na pogorszenie wzroku z powodu jaskry, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej;
– pełnią funkcję ochronną, zmniejszają ryzyko powstawania toksycznych wolnych rodników, co podnosi odporność organizmu;
– regulują procesy tworzenia nowych komórek nabłonkowych, wspomagają pracę żołądka, dwunastnicy, jelita grubego;
– korzystnie wpływają na  poziom cholesterolu oraz na układ naczyniowy, wspomagają funkcjonowanie serca, układu moczowego i układu krążenia;
– szczególnie poprawiają stan skóry, paznokci oraz włosów, wspomagają regenerację skóry poparzonej promieniami słonecznymi i rentgenowskimi.
2. Tokoferole – m.in. antyoksydacyjna witamina E – chronią organizm, wspomagają  procesy reprodukcji.
3. Naturalne flawonoidy wspomagają organizm w pozbywaniu się wolnych rodników.
4. Zn, Fe i in. są niezbędne dla wszystkich żywych organizmów.
5. Witamina C – wpływa dobroczynnie na układ odpornościowy.
Olej z Rokitnika 190 SWIT  nie zawiera żadnych syntetycznych witamin ani barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku, konserwantów, sztucznych przeciwutleniaczy, nieorganicznych minerałów, ani innych olejów.

  • uzupełnia niedobory witamin (A, E i C) i minerałów (Zn, Fe);
  • łagodzi skutki nadmiernego opalania, a także łagodzi poparzenia skóry. Skutecznie chroni florę bakteryjną skóry oraz śluzówkę przed szkodliwym promieniowaniem UV;
  • zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia i regeneruje paznokcie;
  • działa kojąco przy podrażnieniach i zaburzeniach funkcjonowania układu trawiennego.

STOSOWANIE: od 0,5 do 1 łyżeczki (1,5–3 g) oleju dziennie, lepiej zażyć 10–15 minut po wypiciu gorącej czystej wody lub ziołowej herbatki – na pół godziny przed jedzeniem lub w trakcie posiłku (do surówek, sosów sałatkowych, kasz, soków, kefiru).

PRZECIWWSKAZANIA: nadwrażliwość na olej z rokitnika, ostre stany zapalne trzustki. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

PRZECHOWYWANIE: w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, w temperaturze 10–23°C, z dala od światła.

 

 

 

  SUPLEMENT DIETY Balsam ROKICHOL zawiera olej z Rokitnika 190 SWIT

Stosowanie: Składniki Balsamu korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu przy osłabieniu  trawienia i wzdęciach; pomocne są w oczyszczaniu z toksyn; działają dobroczynnie na układ odpornościowy, zwłaszcza w okresie przeziębieniowym. Wchodzący w jego skład beta-karoten (antyoksydant, prowitamina A, opóźniająca starzenie i odgrywająca ważną rolę w procesach odbudowy membran komórkowych), poprawia stan skóry, paznokci, włosów oraz chroni przed skutkami nadmiernego promieniowania słonecznego. ROKOCHOL nie zawiera substancji wiążących ani barwników, emulgatorów, sztucznych aromatów, smaków, konserwantów, nieorganicznych minerałów, ani syntetycznych witamin. Ma bardzo delikatny naturalny zapach czosnku. Sposób użycia: Koniecznie wstrząsnąć kilka razy opakowanie przed zastosowaniem jego zawartości! Przyjmować 0,5–1 łyżeczkę 1–2 razy dziennie przed posiłkiem lub w trakcie (w połączeniu z surówkami, sokami, kefirem). Nie należy przekraczać zalecanej porcji w ciągu dnia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Preparat zawiera etanol i może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi lub innymi. Suplement nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Przechowywanie: w sposób niedostępny dla małych dzieci, w temperaturze 10–25°C, z dala od światła. 

Substancje czynne: 1. Olej z Rokitnika 190 SWIT: beta-karoten (antyoksydant opóźniający procesy starzenia). 2. Olej czosnkowy: sprzyja oczyszczaniu organizmu i dobremu trawieniu. 3. Sok cytrynowy: naturalna witamina C wpływa dobroczynnie na układ odpornościowy, zwłaszcza w okresie przeziębieniowym; w połączeniu z naturalnym barwnikiem (beta-karoten) skutecznie chroni przed działaniem nadmiernego promieniowania słonecznego.  4. Wyciąg z owsa zawiera rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, która odgrywa ważną rolę w tworzeniu materiału wyjściowego dla tkanki łącznej. Głód krzemowy prowadzi do wypadania włosów, szorstkości i swędzenia skóry.

 

 

 

OWOCE ROKITNIKA 

zawierają od 0,016 mg% do 0,79 mg% witamin z grupy B. Rokitnik ma najwyższą ze wszystkich roślin zawartość witaminy K: od 0,9 do 1,2 mg%.  Reguluje ona krzepnięcie krwi, normalizuje wytwarzanie żółci przy żółtaczce, sprzyja hamowaniu krwotoków w chorobie wrzodowej żołądka i w stanach pooperacyjnych. Zawartość witaminy P w owocach dochodzi do 75–100 mg%. 100 g owoców rokitnika pokrywa dobowe zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Jest ona niezbędna do normalnego funkcjonowania naczyń włosowatych i regulacji ciśnienia krwi. Witamina P w owocach zachowuje się bardzo dobrze. W owocach zamrożonych jej zawartość nie zmienia się po  rozmrożeniu. Owoce zawierają od 100 do 160 mg% witaminy E. Zapobiega ona  sklerozie naczyń krwionośnych i dystrofii mięśni, chroni organizm przed zmianami zanikowymi, zwyrodnieniowymi, zakrzepowymi i skurczowymi. Jeśli chodzi o jej zawartość, rokitnik zajmuje pierwsze miejsce wśród roślin jagodowych. Chroni ona organizm, wspomaga procesy reprodukcji i przedłuża życie człowieka.

 

 

 

SOK Z OWOCÓW ROKITNIKA 

 zaleca się przy  awitaminozach, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, marskości wątroby. Posiada on silne właściwości bakteriobójcze w stosunku do bakterii paciorkowca, gronkowca złocistego,  czerwonki i in. Sok poziomkowy w połączeniu z sokiem z rokitnika polepsza pracę nerek. Badania wykazały, że owoce i sok z rokitnika wpływają pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych, podwyższają ich kwasowość i poprawiają moc trawienną żołądka. Wzmacniają ruch robaczkowy jelit, regulują pracę dwunastnicy i wzmagają wydzielanie enzymów. Działanie soku z rokitnika zbadano w przypadku tłuszczowego nacieczenia wątroby. W soku wykryto obecność choliny, zapobiegającej tej chorobie (obniża ona poziom cholesterolu i tłuszczu). Sok wzmacnia  wszystkie funkcje wątroby i jest bardzo pomocny (razem z preparatami zawierającymi mumio)  w leczeniu marskości wątroby.

 Prawdziwy sok można kupić (w Rosji) tylko jesienią, po zbiorze plonów – jako naturalny sok (bez konserwantów). Sok z dodatkami oraz z dłuższym (>  100 dni) okresem ważności nie posiada leczniczych walorów.   

Surowiec 1,  2,  3 dla kosmetyków i Suplementów Diety – INSTYTUT SWITKO

 

 

 

LIŚCIE

rokitnika zawierają dużo witaminy C (do 425 mg%), więcej niż jego owoce oraz mikroelementy i fitoncydy. Wywar z liści i gałęzi stosuje się w leczeniu biegunki, zaś wywar z nasion pełni rolę środka łagodzącego zaparcia. Zbierają liście w pierwszej połowie sierpnia. Kosmetyki organiczne INSTYTUTU SWITKO które zawierają wyciągi, wywary, proszki z liści rokitnika: Odżywka do włosów MUMIO, Odżywka do włosów ZŁOTY KORZEŃ, Peeling-NEKTAR ROKITNIK, maseczka-biostymulator do włosów PIĘKNE WŁOSY, biostymulator ZDROWE  WŁOSY, szampon-odżywka MUMIO, szampon-odżywka ZŁOTY KORZEŃ, kremy serii ROKITNIK, Tonik  POKARM z MUMIO,  Tonik  POKARM ze ZŁOTYM KORZENIEM, dezodorant ZIOŁOWY serii Złoty korzeń, SERUM pod OCZY serii Pichtowy, mydła. 

 

 

 

KORA

zawiera serotoninę. Powstaje ona w procesie przekształcenia białka (homocysteiny) w metioninę, z której  dzięki kwasu foliowemu  powstają tzw. neurostymulatory, czyli serotonina. Kwas foliowy oraz serotonina reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek, ale przede wszystkim wpływa dodatnio na funkcjonowanie systemu nerwowego i mózgu, chroni organizm przed rozwojem nowotworów, a szczególnie obniża ryzyko występowania raka macicy u kobiet,  zapobiega degeneracji komórek. W chorobach nerek i kamieniach nerkowych również pomocny jest wywar z liści i młodych gałęzi z dodatkiem skrzypu.

W Rosji olej z rokitnika stosowany jest nie tylko jako lek, lecz także jako najlepszy kosmetyk.

Jak wykazuje moja praktyka fitokosmetyczna, wywar z liści i gałęzi rokitnika, które zawierają ponad 10% garbników, stosowany do masażu głowy lub do odżywczych okładów, wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów.

 

 

 WŁOSY

Liście rokitnika wchodzą w skład Odżywki do włosów i Toniku ZŁOTY KORZEŃ oraz Odżywki do włosów i Toniku MUMIO. Preparaty te pomogły już wielu osobom i zasłużyły nagrodę. W domowych warunkach celem zapobiegania wypadaniu włosów należy jeść owocepić Olej z Rokitnika 190 SWIT, HERBATKĘ ZŁOTY KORZEŃ, MUMIO, stosować biostymulator serii Amrita-S ZDROWE WŁOSY lub z serii Pichtowy ODRODZENIE WŁOSÓWserii Amrita-S PIĘKNE WŁOSY (krem-maseczka), myć włosy szamponem  MUMIO lub ZŁOTY KORZEŃ. Więcej o włosach czytaj w ULOTKA, Opinie klientów, w książkach CO MAM JEŚĆ? cz. 1 oraz cz. 2 Natalii Świtko.

 

 

 

WYROBY KOSMETYCZNE

zawierające Olej z Rokitnika 190  SWIT potwierdzają jego rewelacyjne działanie. Masaż olejkiem SKÓRA KOCHANKI lub BALSAbal kochany + opakowMEM do MASAŻU – to najlepszy prezent dla kochanej osoby, odmładza, nadaje skórze, ciału i twarzy piękno, jędrność i wspaniałą barwę. To właśnie wchodzący w skład balsamów i kremów olej z rokitnika łagodzi skutki nadmiernego opalania i skutecznie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.   Balsam  KOCHANY (śluzówka, skóra, nos, usta, okolice intymne, paznokci), nazwa którego powstała od  jego działania, nawilża, odżywia, wygładza, chroni nie tylko przed wiatrem i słońcem, lecz również przed mrozem, przeziębieniem, kaszlem, alergią i grypą oraz grzybiczymi i atopowymi uszkodzeniami skóry.  Odżywka JEDWABNE WŁOSY – do włosów wypadających, osłabionych po trwałej i farbowanych  jest stymulatorem wzrostu włosów, odżywia i regeneruje skórę głowy, wzmacnia ich cebulki i strukturę. 

PEELING NEKTAR – likwiduję obumarłe komórki, wygładza,   regeneruje skórę. Kremy serii     ROKITNIK robione na  zamówienie, bez konserwantów, emulgatorów, barwników, mają całkowicie naturalny  skład, zapach i kolor, co pozwala stosować je również pod oczy (nie podrażniają spojówek i delikatnej skóry pod oczami, lecz regenerują je). Krem KALI lub HOMO – regeneruje bardzo zniszczoną skórę (z dolegliwościami takimi, jak: rany, łuszczyca, lekkie oparzenia, wągry, czyraki, trądzik).  – to prawdziwa bomba energetyczna dla skóry, idealny krem dla skóry suchej, mieszanej i dojrzałej. Krem  POKARM  o wyjątkowych właściwościach przeznaczony jest do skóry zmęczonej i bardzo „głodnej”, wnika do skóry właściwej, wypełnia ją od środka, chroni przed promieniowaniem UV.  Krem REWELACJA to lekki krem dla osób niewiele przebywających na świeżym powietrzu, do każdego typu skóry, głęboko odżywiający, zmiękczający i nawilżający skórę.  Krem LEŚNY wskazany jest do każdego typu cery, nawet bardzo wrażliwej. Jest on niezwykle bogaty w roślinne substancje biologicznie aktywne, przeciwdziała wiotczeniu i redukuje zmarszczki. Krem OCZAROWANIE – to słynny krem, który doskonale odżywia, napina, regeneruje i odmładza skórę. Krem SKÓRA KOCHANKI (którego nazwa mówi sama za siebie) – jest wyjątkowy, regeneruje skórę, działa kojąco i odmładzająco. Carskie mydło – nazwa mówi o jakości. 

 

 

 

DOMOWE ZASTOSOWANIE ROKITNIKA

1. Na zmęczenie najlepszy jest olej lub sok (100 %) z owoców rokitnika. Z 500 g owoców należy wycisnąć przez gazę sok i pić go w ciągu całego dnia, co 2 godziny po 2 łyżki.

2. Konfitura z rokitnika: owoce rokitnika zalać cukrowym syropem (4 szklanki wody na 1 szklankę) na 7 godzin, następnie doprowadzić do wrzenia, odstawić  na 6 godzin i gotować na małym ogniu, aż będzie gotowy.

3. Aby odprężyć zmęczone ręce i nogi oraz zlikwidować obrzęki, należy, trzymając nogi wysoko, zrobić okład z 50 g świeżych,  zgniecionych owoców (lub 1 łyżeczki Oleju z Rokitnika 190 SWIT) i 100 ml  kefiru; po 20 minutach okład można zmyć ciepłą wodą z  mydłem.

4. Kompot ze świeżych owoców rokitnika: szklankę owoców rokitnika zalać cukrowym   syropem (4 szklanki wody na 1 szklankę cukru); do syropu można dodać odrobinę kwasu cytrynowego.

5. Wino z rokitnika: z 4 kg owoców rokitnika uzyskuje się 3 litry soku (zawiera on 1,68 % kwasu i 3,85 % cukru). W celu zmniejszenia stężenia kwasu sok rozcieńcza się wodą w proporcji 70 % soku, 30 % wody. Następnie odstawia się go do fermentacji. Po zakończeniu fermentacji przelewa się go do butelek. W ciągu roku wino staje się klarowne i nabiera złocistego koloru. Wino ma lekki aromat ananasa i świeżego miodu. Jego smak jest słodko-kwaśny, ostry, przyjemny, orzeźwiający.

6. Dietetycznie dania z olejem rokitnika na problemy żołądkowo- jelitowe są na foto poniżej (zsiadłe mleko, papka, deser). O leczniczych daniach,  metodach na zdrowie i piękność, o oczyszczaniu organizmu: wątroba, jelito, nerki, krew, stawy i tj.  czytaj  w książkach Natalii Świtko CO MAM JEŚĆ? cz. 1, cz. 2 oraz RAK?.

 

 

Fragment książki CO MAM JEŚĆ? cz.2

„BAJKI O OLEJU Z ROKITNIKA” 

Niżej podaję „bajki” nieuczciwych sprzedawców i analfabetów o oleju z rokitnika, w które możesz nie wierzyć, ale śmiać się – owszem:

  • Omega 7 można spotkać wyłącznie w oleju z rokitnika (bez komentarza!);

 

  • Omega 7 to jest wynalazek amerykańskich naukowców 2008 r (bez komentarza!);

 

  • Omega 7, który jest nieobecny w oleju z nasion rokitnika (szokująca nowina!);

 

  • Niepoprawne nazwy i liczbowe określenia zawartości kwasów – (to świadczy o poziomie wiedzy sprzedającego, a także i o jakości oleju z rokitnika);

 

  • Absurdalne informacje reklamowe, czytamy np. na etykiecie „Omega -7 + olej z Rokitnika”.

 

  • Olej z owoców rokitnika (przy produkcji oleju nie stosuje się innych części rośliny, niż owoce, wskazuje to na brak wiedzy);

 

  • Olej z owoców rokitnika wspomaga walkę z nużeńcem ludzkim, pasożytem, który bytuje w torebkach włosowych i gruczołach łojowych, powodując stany zapalne skóry (nużeniec z przyjemnością odżywia się właśnie łojem i olejami; zabić go można (z naturalnych środków) wyłącznie prawdziwym skoncentrowanym MUMIO oraz balsamem VITA-S lub RA na bazie MUMIO INSTYTUTU SWITKO);

 

  • Olej z owoców rokitnika jest olejem naturalnym, nierafinowanym, pozyskanym w wyniku tłoczenia na zimno (nie istnieje olej z rokitnika nienaturalny – syntetyczny, nie istnieje olej z rokitnika nierafinowany – rafinowany oraz tłoczony na zimno, taki opis mówi o totalnym braku wiedzy na temat produkcji oleju; warto dodać, że istnieje ok. 15 metod pozyskiwania oleju z rokitnika);

 

  • Olej nie jest polecany do stosowania bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia (odwrotnie, wyłącznie skoncentrowany olej z rokitnika zawierający karotenoidów więcej, niż 190 mg/% jest gojącym, którego nie wolno właśnie rozcieńczać, jak np. mocny kwas czy ocet…);

 

  • W celu przedłużenia jego trwałości i świeżości olej z owoców rokitnika został wzbogacony kompleksem witaminy E (prawdziwy olej z rokitnika nie potrzebuje wzbogacenia witaminą E, ten fakt wskazuje na bardzo niską jakość oleju oraz na brak wiedzy: po pierwsze – o metodach utrwalania oleju, po drugie – o rokitniku, jako roślinie zawierającej największe ilości witaminy E (do 50 mg/%) wśród wszystkich roślin owocowo-jagodowych);

 

  • Spożyć do 3 miesięcy od otwarcia – (nie jest to kosmetyk w dodatku bez konserwantów o czym informuje napis do 3 miesięcy; data ważności suplementu oraz oleju powinna być dokładnie zaznaczona na opakowaniu);

 

  • Suplement diety Olej z Owoców Rokitnika nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i matek karmiących (to wskazuje na bardzo niski poziom jakości oleju, ponieważ prawdziwy olej z rokitnika polecany jest właśnie dla kobiet w ciąży i matek karmiących);

 

  • Olejek z rokitnika zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy, linolenowy, oleinowy i palimitynowy (?) (może tu chodzi o palmitynowy, ponieważ, kwas palmitynowy to jest organiczny związek chemiczny ale z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych; a może producent miał na uwadze modny składnik Omega 7, lecz to jest kwas palmitooleinowy i należy do grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Błędne informacje oraz niska cena oleju wskazuje na niską jakość tego produktu);

 

  • Produkt może się nieznacznie różnić kolorem i smakiem w zależności od partii (to znaczy, że każda partia nie jest wyrobem odpowiadającym NORMIE, przy tym w ogóle nie jest zaznaczona na opakowaniu zawartość karotenoidów, a to znaczy, że olej jest bardzo niskiej jakości);

 

  • Wartość odżywcza: Karotenoidy w tym: 210 mg; beta karoten 40 mg (wskazuje to na brak wiedzy na temat karotenoidów i sposobu określenia ich w produkcie, ponieważ nie wiadomo czego dotyczy 210 mg oraz o jakiej pojemności mowa (40 mg w 100 ml oleju, w 50 ml, czy w 1000 ml?). Wiemy, że w rokitniku znajduje się do 40 różnych rodzajów karotenoidów, ale tylko zawartość beta-karotenu określa jakość danego oleju, ponieważ tylko beta-karoten (β-karoten) ma aktywność A prowitaminową. Wg NORM Farmakopei zawartość karotenoidów powinna być nie mniejsza, niż 190 mg/%, dlatego rzucone liczby 210 mg i 40 mg wskazują na brak pojęcia tematu, na bardzo niską jakość produktu;

 

  • Wszystkie oferowane produkty są świeże, o ile nie napisano inaczej w ofercie (a jeżeli napisano inaczej, to znaczy, że zepsute?);

 

  • Na życzenie podajemy dokładny termin przydatności e-mailowo lub telefonicznie – (bez komentarza!);

 

  • Jeden z najcenniejszych olejów roślinnych, olej z rokitnika za sprawą bardzo dużej zawartości beta-karotenu ma intensywny, pomarańczowy kolor, który może barwić skórę. Dlatego zalecamy stosowanie oleju z rokitnika w rozcieńczonej formie. Cena 16 zł (rozcieńczają olej żeby nie barwiło (!) i przy tym w ogóle nie podają zawartości karotenoidów. Po co, bo w tym oleju ich nie ma. Olej z rokitnika najwyższej jakości powinien być ciemnego koloru, o czym świadczy zawartość karotenoidów większa, niż 190 mg/%, oraz np. dostarczony z SYBERII, nie może być tani. Podejrzanie niska cena produktu świadczy o tym, że olej z rokitnika nie jest oryginalny, lecz jest naprawdę bardzo mocno rozcieńczony, to znaczy jest niewartościowy);

 

  • 100% czysty olej z owoców rokitnika tłoczony na zimno – (przy tym nie podana zawartość karotenoidów, na opakowaniu lub w ulotce powinna być wyszczególniona zawartość karotenoidów, jej brak świadczy o zamaskowaniu niskiej jakości oleju. Nie wiadomo, co tak naprawdę znaczy 100 % czysty? A czy bywa brudny?);

 

  • Jasny kolor oleju z rokitnika z oznaczeniem na opakowaniu jak w perfumach (jeżeli ciemny kolor oleju świadczy o wysokiej zawartości karotenoidów oraz najwyższej jakości, to o czym świadczy jasny kolor? Wiadomo! Po drugie – olej z rokitnika nie należy do perfumerii – nie posiada żadnego mocnego [eterycznego] zapachu);

 

  • Olej z rokitnika ożywia zmysły i głęboko nawilża skórę (o zmysłach można polemizować, lecz, po pierwsze: oleje nigdy nie nawilżają skóry, ponieważ nie zawierają wody, chyba syntetyczne i mineralne oleje, które jako leżąca na skórze guma nie przepuszcza na zewnątrz wilgoci, którą wydziela sama skóra. Po drugie: skóra nie może być w ogóle głęboko nawilżona, ponieważ absolutnie nie przepuszcza wody).

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! UWAŻNIE CZYTAJ I ANALIZUJ!

                                                                                                                                                                                  mgr Natalia Świtko