Rokitnik

mgr Natalia Świtko

Rokitnik jest znany w Akademii Nauk Rosji od 1784 r., rosnący w surowym klimacie Syberii rokitnik jest prawdziwą bombą witamin naturalnych. Olej z Rokitnika 190 SWIT jest najlepszej jakości produktem pod względem zawartości naturalnych karotenoidów, gdyż zawiera ich nie mniej, niż 190 mg%!  Pozyskiwany jest metodami tradycyjnymi z owoców i liści rokitnika rosnącego na kryształowo czystych, ekologicznie nieskażonych obszarach Syberii. 

W starożytnej Grecji rokitnik znany był przede wszystkim, jako środek leczniczy dla koni. Bardziej trafną nazwę, niż ta, którą nadał mu lud, wymyślić trudno. W tradycji ludowej wykorzystywano jego liście i młode pędy, od których konie szybko przybywały na wadze, a ich sierść lśniła. Stąd jego nazwa łacińska Hippophae rhamnoides, pochodząca od greckich słów: hippos – koń i phos – błyszczeć, lśnić. W indyjskiej medycynie rokitnik nosił nazwę dar-bu . W tybetańskim traktacie o medycynie  „Błękitny Beryl”  można spotkać rokitnik pod nazwą tarwy. Jego owoce i pestki wykorzystywano w celach leczniczych w chorobach płuc, krwi oraz w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Rokitnik należy do rodziny Elaeagnaceae (oliwkowatych). Występuje w stanie naturalnym na Syberii, Kaukazie, na niektórych obszarach Europy (w Anglii, Szwecji, Norwegii, w Alpach, częściowo na Bałkanach), w Azji, Turcji, w Północnym Iranie, Afganistanie, Mongolii, Chinach. Jest to krzew lub drzewo o wysokości do 4–6 m. Roślina ta zapylana jest pyłkami przenoszonymi przez wiatr, dlatego nie posiada ani zapachu ani jaskrawych kwiatów dla przyciągnięcia owadów. Kwitnie w kwietniu przed pojawieniem się liści. Liście ma prawie siedzące, lancetowate, osadzone skrętolegle, o długości do 8 cm i szerokości ok. 1 cm. Są one od góry szaro-ciemnozielone, od spodu zaś pokryte srebrzystymi, tarczowatymi włoskami. Kwiaty są drobne, rozdzielnopłciowe, zielonawo-brunatne. Owoce mają kształt owalnej jagody (pestki) żółto-pomarańczowo-brzoskwiniowego koloru, o smaku od kwaśnego do kwaśno-słodkiego. Osadzone są bardzo gęsto na krótkich szypułkach. Dojrzewają od sierpnia do października, mogą pozostawać na gałęziach nawet jesienią i zimą. Same gałęzie pokryte są długimi kolcami, chociaż w chwili obecnej wyhodowano już gatunki bez kolców. Rokitnik jest rośliną rozdzielnopłciową.

Przez pierwsze 4-5 lat z trudem można odróżnić roślinę męską od żeńskiej. Jedynym znakiem różniącym je są pączki. Męskie podobne są do szyszki sosnyżeńskie natomiast do skrzydełek chrząszcza. Do uzyskania obfitych plonów wystarczy jedno męskie drzewo na pięć żeńskich.

SKŁAD

Rokitnik przoduje wśród roślin pod względem zawartości biologicznie czynnych substancji.  Zawiera: beta-karoten (prowitaminę A), tokoferole (witaminę E), witaminy C, K , z grupy B, PP, kwas foliowy, palmitynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy, flawonoidy, fosfolipidy, luteinę, garbniki, cukry, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, nikotynowy), makroelementy (Na, Mg, Si, Fe, Al, Zn, Ca) oraz mikroelementy (Ni, Mo, Mn, Cu, Sn) i inne  składniki. Skład chemiczny owoców jest dość złożony. Owoce i nasiona zawierają od 8 do 13,1% tłustego oleju. Zawiera on trójglicerydy oleinowe, linolowe, linolenowe oraz kwasy palmitynowe. W owocach stwierdzono antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy (do 1%), sterydy (do 2%), kwasy organiczne, węglowodany, garbniki.

Olej z Rokitnika 190 SWIT zawiera kwas FOLIOWY – bardzo ważny dla zdrowia przyszłych dzieci. Przyjmowany przed ciążą, zmniejsza o 70% ryzyko ciężkich wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa przyszłego dziecka.  W owocach rokitnika (w gatunkach ałtajskich) i otrzymywanym z niego oleju znajdują się duże ilości prowitaminy A (karotenoidy) – do 280 mg%. Naukowcy udowodnili, że dzięki  połączeniu naturalnego beta-karotenu (prowitaminy A) z naturalną witaminą E i C,  nie zmienia się skład  witamin w owocach i oleju przez dłuższy czas. Jest to bardzo cenne z uwagi na fizjologiczne właściwości oleju. Natomiast związek syntetycznych witamin (A + E) jest szkodliwy dla zdrowia! – tak samo, jak i syntetyczny beta-karoten!  Naturalna prowitamina A (naturalny beta-karoten) szczególnie poprawia stan skóry i błon śluzowych. Niezbędna jest do prawidłowego ich rozwoju oraz pełnienia przez skórę funkcji ochronnych i wydzielniczych.

W naturalnym syberyjskim oleju z Rokitnika 190 SWIT beta-karoten obecny  jest razem z innymi karotenoidami (takimi, jak: alfa-karoten, luteina,  zeaksantyna – karotenoid, znajdujący się w siatkówce oka) i  innymi związkami wspomagającymi, które tylko łącznie mają działanie lecznicze. Syntetyczny beta-karoten lub syntetyczne witaminy A, E, C nie spełniają swej funkcji, ponieważ występują w czystej formie. Z tego powodu nie współdziałają ze wspomagającymi składnikami występującymi tylko w naturalnych roślinach. Właśnie niezbędne naturalne składniki wspomagające przynoszą skuteczne pozytywne rezultaty oraz umożliwiają przyswajalność naturalnych suplementów diety (Olej z  Rokitnika 190 SWIT, wyciąg ze ZŁOTEGO KORZENIA i in., patrz „SUPLEMENTY DIETY”).

Syntetyczne suplementy diety nie zawierają wszystkich niezbędnych towarzyszących składników występujących w przyrodzie, lecz tylko pojedyncze syntetyczne witaminy oraz chemiczne składniki  mineralne, które często tworzą związki antagonistyczne, szkodliwe dla  zdrowia. Nigdy nie zastąpią one prawidłowej diety oraz naturalnych składników odżywczych znajdujących się  wyłącznie w naturalnych SUPLEMENTACH DIETY (Olej z Rokitnika 190 SWIT, Rokichol, Topropol, Mumio i inne preparaty INSTYTUTU SWITKO). Tylko Natura może dać nam najlepszy produkt, którego nie da się wyprodukować syntetycznym sposobem.

ZAWARTOŚĆ witaminy C w oleju z Rokitnika 190 SWIT jest niezwykle wysoka – do 250 mg%. Bardzo ważne jest, że – pomimo upływu czasu – poziom jej prawie nie ulega zmianie. Dzieje się tak dlatego, iż rokitnik nie zawiera specyficznego enzymu – askorbinazy, niszczącego witaminę C. Dzięki temu olej, wyroby i owoce z rokitnika (świeże, mrożone, suszone) nawet przez dłuższy czas nie tracą swoich wartości. Wiadomo, że naturalna witamina C jest niezbędna w procesach utlenienia i redukcji. Od jej poziomu w naszym organizmie zależy pojawienie się, istnienie oraz przebieg wielu schorzeń.

OWOCE ROKITNIKA 

zawierają od 0,016 mg% do 0,79 mg% witamin z grupy B. Rokitnik ma najwyższą ze wszystkich roślin zawartość witaminy K: od 0,9 do 1,2 mg%.  Reguluje ona krzepnięcie krwi, normalizuje wytwarzanie żółci przy żółtaczce, sprzyja hamowaniu krwotoków w chorobie wrzodowej żołądka i w stanach pooperacyjnych. Zawartość witaminy P w owocach dochodzi do 75–100 mg%. 100 g owoców rokitnika pokrywa dobowe zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Jest ona niezbędna do normalnego funkcjonowania naczyń włosowatych i regulacji ciśnienia krwi. Witamina P w owocach zachowuje się bardzo dobrze. W owocach zamrożonych jej zawartość nie zmienia się po  rozmrożeniu. Owoce zawierają od 100 do 160 mg% witaminy E. Zapobiega ona  sklerozie naczyń krwionośnych i dystrofii mięśni, chroni organizm przed zmianami zanikowymi, zwyrodnieniowymi, zakrzepowymi i skurczowymi. Jeśli chodzi o jej zawartość, rokitnik zajmuje pierwsze miejsce wśród roślin jagodowych. Chroni ona organizm, wspomaga procesy reprodukcji i przedłuża życie człowieka.    

SELEKCJA

 W latach 1934–35 naukowiec selekcjoner M.A. Lisowienko  wyhodował (z zarośli nad rzeką Katuń na Ałtaju) nową odmianę rokitnika – „Dar Katuni”, prawie pozbawioną kolców. Naukowcy od tej pory selekcjonują nowe odmiany tej rośliny, które różnią się wielkością owoców („Szczerbinka 1” z masą owocu do 0,7 g), zawartością oleju („Maslicznaja”), brakiem kolców („Nowość Ałtaju”, „Szczerbinka 1”). W 1981 roku 10 naukowcom z Naukowo-Badawczego Instytutu Sadownictwa na Syberii im. M.A.Lisowienko przyznano Nagrodę Państwową (Gosudarstwiennaj Premija).   W Rosji Naukowe Gospodarstwa Rolne, Instytuty Naukowo-Badawcze oraz szkółki hodują i sprzedają ok. 2 mln. sadzonek rokitnika rocznie. Niestety, w Polsce rokitnik jest hodowany nie z uwagi na jego szerokie, efektywne działanie terapeutyczne, lecz jako roślina ozdobna. Jest to zrozumiałe, ponieważ w naszym kraju nie ma tak wielkich i czystych obszarów jak na Syberii (olbrzymie tereny lasów z rokitnika znajdują się na Ałtaju) oraz  instytutów badawczych, zajmujących się tą rośliną. Brak zainteresowania  surowcami naturalnymi wynika również, moim zdaniem, z tego, że w Polsce nie przywiązuje się dostatecznej wagi do tysiącletniej wiedzy (jak na Wschodzie), dlatego nie ma tradycji stosowania roślin w metodach uzdrawiania i upiększania człowieka.

STOSOWANIE OLEJU Z ROKITNIKA W INNYCH KRAJACH

W Rosji olej ten jest szczególnie ceniony. Leczy się nim wiele schorzeń. Literatura fachowa  zaleca stosować go przy porażeniach (rany) oraz oparzeniach skóry (słonecznych UV, popromiennych), uszkodzeniach śluzówki (żołądka, dwunastnicy, jelita grubego, nosa), polipach, stanach zapalnych śluzówki pochwy, nadżerkach szyjki macicy, w chorobie wrzodowej, przy miażdżycy i w chorobach serca, w leczeniu chorób skóry (takich jak łuszczyca, łupież i in.), odleżyn,  awitaminozy, zatok, oczu (stany zapalne spojówki, słaby wzrok), a także jako środek przeciwnowotworowy, bakteriobójczy i na porost włosów. Np. przy leczeniu oparzeń 1., 2., i 3. stopnia zaleca się smarowanie olejem poparzonych miejsc 2–3 razy dziennie lub przykładanie nasączonej nim gazy. Jego regenerujące działanie potwierdzają badania kliniczne w zakresie leczenia ran pooperacyjnych, uszkodzeń i pełzających wrzodów rogówki oka, jaglicy, zapalenia spojówki, oparzenia powiek i innych chorób oka. Jest on wysoce skuteczny w leczeniu chorób języka, procesach troficznych w tkankach języka (glossalgia), krtani, gardła i przełyku, gdyż regeneruje śluzówkę i poprawia procesy troficzne w tkankach. Stosowany jest w leczeniu arteriosklerozy w ramach diety leczniczej (15 mg trzy razy dziennie). Pomaga przy zawrotach głowy i reguluje ciśnienie krwi. Poprawia wymianę lipidową i reguluje poziom cholesterolu. Pozytywnie działa na krew, która jest odbiciem stanu procesów redukcji i utleniania w wątrobie. Wyniki ostatnich badań wskazują, że prowitamina A (beta-karoten) zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów (Ziemlański, Budzyńska-Topolowska, 1993r.). Przy odmrożeniach regenerujące właściwości oleju z rokitnika uzyskały potwierdzenie nie tylko w naukowych badaniach, lecz także w wielowiekowej praktyce ludowej (wiadomo, że mróz sięgający -50°C nie jest rzadkością na Syberii).

plakat_a3_rokitnik

JAK ODRÓŻNIĆ DOBRY OLEJ OD MAŁOWARTOŚCIOWEGO?

Zawartość naturalnych karotenoidów w ilości większej niż 190 mg/% świadczy o bardzo wysokiej jakości oleju z rokitnika. Olej, zawierający mniej niż 190 mg/% karotenoidów, może być używany jako kosmetyk. Zawsze sprawdzaj na opakowaniu zawartość karotenoidów.

1. Ciemny kolor oleju świadczy o wysokiej zawartości karotenoidów.

2. Na opakowaniu lub ulotce powinna być wyszczególniona zawartość karotenoidów.

3. Ciemne szklane opakowanie z odpowiednim oznakowaniem świadczy o oryginalnym pochodzeniu oleju (z czystych obszarów Syberii).

4. Produkt najwyższej jakości (o czym świadczy zawartość karotenoidów > 190 mg/%), dostarczony z SYBERII, nie może być tani. Podejrzanie niska cena produktu świadczy, że olej z rokitnika nie jest oryginalny lub jest rozcieńczony innymi olejami.

SKŁAD SUPLEMENTU DIETY –  Olej z Rokitnika 190 SWIT

1. Karotenoidy (naturalne barwniki). – istotnym z nich jest beta-karoten (prowitamina A) – substancja, z której organizm może syntezować witaminę A, która wspólnie z naturalną witaminą E i C opóźnia procesy starzenia; – są prekursorami barwników wzrokowych ludzi i zwierząt, odgrywają bardzo ważną rolę w procesie widzenia, szczególnie dla osób po 40 roku życia narażonych na pogorszenie wzroku z powodu jaskry, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej; – pełnią funkcję ochronną, zmniejszają ryzyko powstawania toksycznych wolnych rodników, co podnosi odporność organizmu; – regulują procesy tworzenia nowych komórek nabłonkowych, wspomagają pracę żołądka, dwunastnicy, jelita grubego; – korzystnie wpływają na  poziom cholesterolu oraz na układ naczyniowy, wspomagają funkcjonowanie serca, układu moczowego i układu krążenia; – szczególnie poprawiają stan skóry, paznokci oraz włosów, wspomagają regenerację skóry poparzonej promieniami słonecznymi i rentgenowskimi. 2. Tokoferole – m.in. antyoksydacyjna witamina E – chronią organizm, wspomagają  procesy reprodukcji. 3. Naturalne flawonoidy wspomagają organizm w pozbywaniu się wolnych rodników. 4. Zn, Fe i in. są niezbędne dla wszystkich żywych organizmów. 5. Witamina C – wpływa dobroczynnie na układ odpornościowy. Olej z Rokitnika 190 SWIT nie zawiera żadnych syntetycznych witamin ani barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku, konserwantów, sztucznych przeciwutleniaczy, nieorganicznych minerałów, ani innych olejów.

  • uzupełnia niedobory witamin (A, E i C) i minerałów (Zn, Fe);
  • łagodzi skutki nadmiernego opalania, a także łagodzi poparzenia skóry. Skutecznie chroni florę bakteryjną skóry oraz śluzówkę przed szkodliwym promieniowaniem UV;
  • zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia i regeneruje paznokcie;
  • działa kojąco przy podrażnieniach i zaburzeniach funkcjonowania układu trawiennego.

STOSOWANIE: od 0,5 do 1 łyżeczki (1,5–3g) oleju dziennie, lepiej zażyć 10–15 minut po wypiciu gorącej czystej wody lub ziołowej herbatki – na pół godziny przed jedzeniem lub w trakcie posiłku (do surówek, sosów sałatkowych, kasz, soków, kefiru). PRZECIWWSKAZANIA: nadwrażliwość na olej z rokitnika, ostre stany zapalne trzustki. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. PRZECHOWYWANIE: w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, w temperaturze 10–23°C, z dala od światła.

  SUPLEMENT DIETY Balsam ROKICHOL zawiera olej z Rokitnika 190 SWIT.

Stosowanie: Składniki Balsamu korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu przy osłabieniu  trawienia i wzdęciach; pomocne są w oczyszczaniu z toksyn; działają dobroczynnie na układ odpornościowy, zwłaszcza w okresie przeziębieniowym. Wchodzący w jego skład beta-karoten (antyoksydant, prowitamina A, opóźniająca starzenie i odgrywająca ważną rolę w procesach odbudowy membran komórkowych), poprawia stan skóry, paznokci, włosów oraz chroni przed skutkami nadmiernego promieniowania słonecznego. ROKOCHOL nie zawiera substancji wiążących ani barwników, emulgatorów, sztucznych aromatów, smaków, konserwantów, nieorganicznych minerałów, ani syntetycznych witamin. Ma bardzo delikatny naturalny zapach czosnku. Sposób użycia: Koniecznie wstrząsnąć kilka razy opakowanie przed zastosowaniem jego zawartości! Przyjmować 0,5–1 łyżeczkę 1–2 razy dziennie przed posiłkiem lub w trakcie (w połączeniu z surówkami, sokami, kefirem). Nie należy przekraczać zalecanej porcji w ciągu dnia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Preparat zawiera etanol i może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi lub innymi. Suplement nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Przechowywanie: w sposób niedostępny dla małych dzieci, w temperaturze 10–25°C, z dala od światła. 

Substancje czynne: 1. Olej z Rokitnika 190 SWIT: beta-karoten (antyoksydant opóźniający procesy starzenia). 2. Olej czosnkowy: sprzyja oczyszczaniu organizmu i dobremu trawieniu. 3. Sok cytrynowy: naturalna witamina C wpływa dobroczynnie na układ odpornościowy, zwłaszcza w okresie przeziębieniowym; w połączeniu z naturalnym barwnikiem (beta-karoten) skutecznie chroni przed działaniem nadmiernego promieniowania słonecznego.  4. Wyciąg z owsa zawiera rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, która odgrywa ważną rolę w tworzeniu materiału wyjściowego dla tkanki łącznej. Głód krzemowy prowadzi do wypadania włosów, szorstkości i swędzenia skóry.

SOK Z OWOCÓW ROKITNIKA 

 zaleca się przy  awitaminozach, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, marskości wątroby. Posiada on silne właściwości bakteriobójcze w stosunku do bakterii paciorkowca, gronkowca złocistego,  czerwonki i in. Sok poziomkowy w połączeniu z sokiem z rokitnika polepsza pracę nerek. Badania wykazały, że owoce i sok z rokitnika wpływają pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych, podwyższają ich kwaśność i poprawiają moc trawienną żołądka. Wzmacniają ruch robaczkowy jelit, regulują pracę dwunastnicy i wzmagają wydzielanie enzymów. Działanie soku z rokitnika zbadano w przypadku tłuszczowego nacieczenia wątroby. W soku wykryto obecność choliny, zapobiegającej tej chorobie (obniża ona poziom cholesterolu i tłuszczu). Sok wzmacnia  wszystkie funkcje wątroby i jest bardzo pomocny (razem z preparatami zawierającymi mumio)  w leczeniu marskości wątroby.

 Prawdziwy sok można kupić (w Rosji) tylko jesienią, po zbiorze plonów – jako naturalny sok (bez konserwantów). Sok z dodatkami oraz z dłuższym ( >  100 dni) okresem ważności nie posiada leczniczych walorów.   

LIŚCIE

 rokitnika zawierają dużo witaminy C (do 425 mg%), więcej niż jego owoce oraz mikroelementy i fitoncydy. Wywar z liści i gałęzi stosuje się w leczeniu biegunki, zaś wywar z nasion pełni rolę środka łagodzącego zaparcia.

KORA

zawiera serotoninę. Powstaje ona w procesie przekształcenia białka (homocysteiny) w metioninę, z której  dzięki kwasu foliowemu  powstają tzw. neurostymulatory, czyli serotonina. Kwas foliowy oraz serotonina reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek, ale przede wszystkim wpływa dodatnio na funkcjonowanie systemu nerwowego i mózgu, chroni organizm przed rozwojem nowotworów, a szczególnie obniża ryzyko występowania raka macicy u kobiet,  zapobiega degeneracji komórek. W chorobach nerek i kamieniach nerkowych również pomocny jest wywar z liści i młodych gałęzi z dodatkiem skrzypu.

W Rosji olej z rokitnika stosowany jest nie tylko jako lek, lecz także jako najlepszy kosmetyk.

Jak wykazuje moja praktyka fitokosmetyczna, wywar z liści i gałęzi rokitnika, które zawierają ponad 10% garbników, stosowany do masażu głowy lub do odżywczych okładów, wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów.

WŁOSY

Liście rokitnika wchodzą w skład odżywki do włosów i toniku ZŁOTY KORZEŃ oraz odżywki do włosów i toniku MUMIO. Preparaty te pomogły już wielu osobom i zasłużyły nagrodę. W domowych warunkach celem zapobiegania wypadaniu włosów należy jeść owoce, pić Olej z Rokitnika 190 SWIT, HERBATKA ZŁOTY KORZEŃ, MUMIO, stosować

 biostymulator serii Amrita-S ZDROWE WŁOSY lub z serii Pichtowy ODRODZENIE WŁOSÓWserii Amrita-S PIĘKNE WŁOSY (kem-maseczka), myć włosy szamponem  MUMIO lub ZŁOTY KORZEŃ.  

WYROBY KOSMETYCZNE

zawierające Olej z Rokitnika 190  SWIT potwierdzają jego rewelacyjne działanie. Masaż olejkiem SKÓRA KOCHANKI lub BALSAMEM do MASAŻU – to najlepszy prezent dla kochanej osoby, odmładza, nadaje skórze, ciału i twarzy piękno, jędrność i wspaniałą barwę. To właśnie wchodzący w skład balsamów i kremów olej z rokitnika łagodzi skutki nadmiernego opalania i skutecznie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.  Balsam  KOCHANY (śluzówka, skóra, nos, usta, okolice intymne, paznokci), nazwa którego powstała od  jego działania, nawilża, odżywia, wygładza, chroni nie tylko przed wiatrem i słońcem, lecz również przed mrozem, przeziębieniem, kaszlem, alergią i grypą oraz grzybicznymi i atopowymi uszkodzeniami skóry. Odżywka JEDWABNE WŁOSY – do włosów wypadających, osłabionych po trwałej i farbowanych  jest stymulatorem wzrostu włosów, odżywia i regeneruje skórę głowy, wzmacnia ich cebulki i strukturę. PEELING NEKTAR – likwiduję obumarłe komórki, wygładza,   regeneruje skórę. Kremy serii     ROKITNIK robione na  zamówienie, bez konserwantów, emulgatorów, barwników, mają całkowicie naturalny  skład, zapach i kolor, co pozwala stosować je również pod oczy (nie podrażniają spojówek i delikatnej skóry pod oczami, lecz regenerują je). Krem KALI lub HOMO – regeneruje bardzo zniszczoną skórę (z dolegliwościami takimi, jak: ranki, łuszczyca, lekkie oparzenia, wągry, czyraki, trądzik). Krem BOMBA – to prawdziwa bomba energetyczna dla skóry, idealny krem dla skóry suchej, mieszanej i dojrzałej. Krem  POKARM  o wyjątkowych właściwościach przeznaczony jest do skóry zmęczonej i bardzo „głodnej”, wnika do skóry właściwej, wypełnia ją od środka, chroni przed promieniowaniem UV.  Krem REWELACJA to lekki krem dla osób niewiele przebywających na świeżym powietrzu, do każdego typu skóry, głęboko odżywiający, zmiękczający i nawilżający skórę.  Krem LEŚNY wskazany jest do każdego typu cery, nawet bardzo wrażliwej. Jest on niekrem info1 Krem OCZAROWANIE – to słynny krem, który doskonale odżywia, napina, regeneruje i odmładza skórę. Krem SKÓRA KOCHANKI (którego nazwa mówi sama za siebie) – jest wyjątkowy, nawilża skórę, działa kojąco i odprężająco.   

  DOMOWE STOSOWANIE ROKITNIKA

1. Na zmęczenie najlepszy jest sok lub olej (100 %) z owoców rokitnika. Z 500 g owoców należy wycisnąć przez gazę sok i pić go w ciągu całego dnia, co 2 godziny po 2 łyżki.

2. Konfitura z rokitnika: owoce rokitnika zalać cukrowym syropem (4 szklanki wody na 1 szklankę) na 7 godzin, następnie doprowadzić do wrzenia, odstawić  na 6 godzin i gotować na małym ogniu, aż będzie gotowy.

3. Aby odprężyć zmęczone ręce i nogi oraz zlikwidować obrzęki, należy, trzymając nogi wysoko, zrobić okład z 50 g świeżych,  zgniecionych owoców (lub 1 łyżeczki Oleju z Rokitnika 190 SWIT) i 100 ml  kefiru; po 20 minutach okład można zmyć ciepłą wodą z  mydłem.

4. Kompot ze świeżych owoców rokitnika: szklankę owoców rokitnika zalać cukrowym   syropem (4 szklanki wody na 1 szklankę cukru); do syropu można dodać odrobinę kwasu cytrynowego.

5. Wino z rokitnika: z 4 kg owoców rokitnika uzyskuje się 3 litry soku (zawiera on 1,68% kwasu i 3,85% cukru). W celu zmniejszenia stężenia kwasu sok rozcieńcza się wodą w proporcji 70% soku, 30% wody. Następnie odstawia się go do fermentacji. Po zakończeniu fermentacji przelewa się go do butelek. W ciągu roku wino staje się klarowne i nabiera złocistego koloru. Wino ma lekki aromat ananasa i świeżego miodu. Jego smak jest słodko-kwaśny, ostry, przyjemny, orzeźwiający.