Opakowania

Używamy atestowane  opakowania z papieru oraz ciemnego szkła, zapewniających ochronę przed promieniowaniem UV, bakteriami negatywnie wpływającymi na ilość witamin i wartości odżywcze kosmetyków i suplementów oraz ochronę przed zanieczyszczeniem produktów substancjami chemicznymi (które mogą powstać w opakowaniach plastikowych);

DBAMY O EKOLOGIĘ  na ZIEMI!

fragment książki mgr Natalii Świtko „CO MAM JEŚĆ?”

Pisząc o żywieniu i zdrowiu, nie mogę pominąć kwestii opakowań, w których sprzedawana jest żywność, oraz naczyń, w których ją przygotowujemy.

Plastykowy ocean

Szacuje się, że rocznie na świecie wytwarza się bilion opakowań, z tego około 90 % – z tworzyw sztucznych. Z tego poważną część stanowią opakowania produktów żywnościowych, dla sektora medycznego, farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Pierwiastki (metale ciężkie) oraz różne toksyczne związki zawarte w opakowaniach stanowią zagrożenie dla środowiska (w procesie ich utylizacji) oraz dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt (ze względu na możliwość przechodzenia tych pierwiastków do łańcucha żywieniowego). Nawet naturalne lub organiczne kosmetyki, lecz znajdujących się w plastikowych opakowaniach, nie możemy nazywać NAJLEPSZYMI.

Mówiąc o syntetycznych środkach kosmetycznych, które często stoją na półkach sklepowych do trzech lub pięciu lat – sztuczne opakowania mogą całkowicie ich „zatruć”. Związki chemiczne migrują z opakowania do różnych produktów, w tym żywnościowych. Uczeni przypominają o szkodliwości takich plastikowych opakowań dla zdrowia człowieka – mogą one doprowadzić do wysypek na skórze, przedwczesnego dojrzewania płciowego, niepłodności, raka i in.

Trucizna dla dzieci

Bisfenol A – ten organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, sam w sobie przypominający żeński hormon estrogen, stosowany jest do produkcji tworzyw sztucznych, opakowań kosmetycznych, a nawet butelek, z których karmi się małe dzieci. Badania uczonych z Harvard School of Public Health wykazały, że zawartość bisfenolu A w moczu pacjentów, którzy przez tydzień pili napoje wyłącznie z plastikowych butelek, wzrosła o 69 %. Ogrzewanie plastikowych butelek przed karmieniem dziecka prowadzi do przenikania substancji chemicznych do płynnej zawartości w niebezpiecznych ilościach. Wywołuje to zaniepokojenie, ponieważ dzieci są szczególnie wrażliwe na bisfenol A, który może doprowadzić do zaburzeń pracy gruczołów. Dotychczasowe badania wykazały, że duże spożycie bisfenolu A prowadzi do wad wrodzonych, problemów ze wzrostem i powstaniem chorób serca, cukrzycy, wczesnego łysienia. Stosowanie określonych syntetycznych substancji estrogenopodobnych doprowadziło już do stopniowego obniżenia liczby sprawnych plemników w spermie. W perspektywie grozi to masową niepłodnością i wymieraniem ludzkości. Wpływ na to mogą mieć również zwykłe plastikowe talerzyki w których odkryto substancji trujące wielokrotne przekraczające normy. Naczynia takie wydzielają ogromną ilość niebezpiecznych dla zdrowia formaldehydów, które podczas ogrzewania dostają się bezpośrednio do potraw (więcej czytaj w  książce „CO MAM JEŚĆ ?”).

UWAGA!

EKOLOGIA SIĘ OPŁACA:
ZWROT OPAKOWAŃ SZKLANYCH!

Nie wyrzucaj szklanych opakowań  INSTYTUTU SWITKO – wymień je  na „LISTKI”, a te – na prezenty lub rabaty .

ZBIERAJ „LISTKI”, A DOSTANIESZ CAŁE „DRZEWKO” W PREZENCIE !!!
10 szklanych opakowań  = 1 listek        dostaniesz prezent LISTEK*
50 szklanych opakowań  = 1 gałąź         dostaniesz prezent GAŁĄŹ
100 szklanych opakowań = 1dzewko      dostaniesz prezent DRZEWKO
* Wartość zwrotu (LISTEK, GAŁĄŹ, DRZEWKO) oraz rabaty na zakupy znajdziesz na stronie ORGANICZNE KOSMETYKI (przy zamówieniu), opakowania można zwrócić przy spotkaniu lub  przez pocztę na adres: 00-688 Warszawa ul. E. Plater 25/33